בחרו עמוד
קורונה באמסטרדם, עדכונים שוטפים על מצב והגבלות הקורונה בהולנד

קורונה באמסטרדם, עדכונים שוטפים על מצב והגבלות הקורונה בהולנד

הולנד חזרה למצב שהיה נהוג לפני מגפת הקורונה ולא יהיה צורך יותר בהצגת תו ירוק ובמסכות בשום מקום.
שעות הפתיחה של החנויות, אירועי תרבות, מסעדות ומועדונים וההגבלות על כמות האנשים יורדים וחוזרים למצב של לפני הקורונה.

דרישות כניסה להולנד:
אין צורך יותר להציג תעודת מתחסן בכניסה להולנד. הולנד החליטה לתת גם לתיירים שאינם מחוסנים מחוץ לאיחוד האירופי כניסה חופשית למדינה.

החזרה לישראל
אזרחים ישראלים, תושבי קבע ותושבים ארעיים כלליים בארץ לא יצטרכו להציג בדיקת קורונה לפני הטיסה לישראל.
הנחיה זו חלה על כל הנוסעים הישראלים, כולל נוסעים לא מחוסנים ולא מחלימים.

חוקים בסיסיים

– שטפו את הידיים בסבון בתדירות גבוהה.
– השתדלו לשמור על מרחק של מטר וחצי אחד מהשני.
– השתדלו לא ללחוץ ידיים עם אחרים.

אם יש לך חשש שנדבקת בוירוס הקורונה, השאר סגור במקום הלינה שהזמנת וארגן לעצמך בדיקת קורונה. התקשר למספר
0800-1202 לתאם את הבדיקה.

חופשה נעימה שמרו על עצמכם ואת הסובבים אתכם והישארו בריאים!

 

האם נהוג להשאיר טיפ באמסטרדם

האם נהוג להשאיר טיפ באמסטרדם

לא פעם ולא פעמיים נשאלנו על ידיי תיירים באמסטרדם האם נהוג לתת טיפ באמסטרדם? התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית ובעיקר זה נתון לשיקולכם, בואו ננסה להסביר את עניין הטיפים באמסטרדם.

הולנד היא לא ישראל ולא ארה״ב בכל הקשור בטיפים לאנשי מקצוע שם נהוג ואפילו חובה לתת טיפ. בדרך כלל ההולנדים ידועים ״כקמצנים״ כשמדובר בלהשאיר טיפים ולכן בשום מקום לא יחייבו אתכם לתת טיפ כי זאת לא המנטליות של המקום.

טיפים בהולנד
נתחיל בהגעה שלכם לאמסטרדם מונית – אז ככה זה ממש ממש החלטה בלעדית שלכם, לרוב אם חוויתם נהג מסביר פנים, עוזר עם המזוודות ונוהג בבטחה ואתם במצב רוח טוב אז אפשר להשאיר לו קצת טיפ או לעגל את מחיר הנסיעה. לצערנו הרבה נהגי מוניות לא יקבלו V בשלושת התנאים שרשמנו.
גם לא פעם נתקלנו בתיירים שסיפרו לנו שלקחו מונית והנהג הוריד אותם רחוק מאוד מהמלון בטענה שהמלון נמצא כאן מעבר לפינה.
עוד המלצה שלנו, תצלמו תמיד את מספר הרכב של המונית ושם החברה כי אם תשכחו תיק או טלפון יהיה מאוד קשה להשיג בחזרה את המונית שלקחתם.

מסעדות, בתי קפה וברים – בהולנד לא נהוג לבקש דמי שירות בחשבונית ואם חשבתם שכן ראיתם את זה בחשבונית אז זה בטח המע״מ שמופיע בחשבונית ולא סכום הטיפ. העובדים בהולנד מקבלים משכורות מלאות והשכר שלהם לא לוקח בחשבון את הטיפים שיקבלו.
אז מה עושים? אפשר כמובן פשוט לא לתת ,אולי זה יאכזב את המלצר אבל המון הולנדים גם פשוט לא נותנים טיפ למלצר אבל אם נהניתם מהשירות אז למה לא לפרגן ולהשאיר גם טיפ גם להרגשה שלכם וגם המלצר יעריך זאת מאוד.
כמה טיפ להשאיר? הכי קל לעגל או 5% מהסכום יעשה את העבודה.
בחלק מהמסעדות ובתי הקפה נהוג לשלם את החשבון בקופה ולא אצל המלצר, בשנים האחרונות בעלי העסקים הוסיפו צנצנת ליד הקופה שבה אפשר לזרוק את הטיפ שרציתם לתת!

טיפים באמסטרדם

משלוחים – גם כאן אין חובה להשאיר טיפ אבל כאן אפילו ההולנדים שנחשבים ״חסכנים״ הם ישאירו תשר של 2 – 3 אירו למשלוח.

מקצועות מגע (מספרות, עיסויים וכו') – אם הם עשו את העבודה ואתם מרוצים תשאירו טיפ 😉

ולישראלים שחיים בהולנד ועדיין לא מכירים את המסורת השכונתית, בסוף השנה נהוג שמחלקי העיתונים בשכונה בעיקר ילדים ידפקו על הדלת לאחל לכם חג שמח ושנה טובה ויצפו שתתנו להם טיפ כתודה על העמל הרב שהם עשו למענכם!

חניה ברחוב באמסטרדם וחניונים מסודרים

חניה ברחוב באמסטרדם וחניונים מסודרים

נתחיל בזה שנאמר שלא מומלץ להגיע ולהתנייד עם רכב באמסטרדם מסיבות רבות כגון: כבישים צרים עם המון תנועה של הולכי רגל, אופניים וחשמליות. קושי במציאת חנייה לרכב בעיקר במרכז העיר, עלות גבוהה לחנייה ברחוב וברוב החניונים המסודרים.

לאלה שבכל זאת יחליטו להגיע עם רכב לאמסטרדם או לשכור רכב בעיר ננסה לעשות קצת סדר בכל עניין החניה בעיר.

אמסטרדם עם רכב

חניה ברחוב באמסטרדם
חניה בתשלום תקפה ברוב אזורי אמסטרדם אך העלויות משתנות. לדוגמא אתם תשלמו יותר במרכז העיר מאשר בשכונות החיצוניות, בעוד שבחלק מרחובות הקניות הייעודיים עולה כרטיס חניה 10 סנט בלבד.

תעריפי חניה ושעות חניה באמסטרדם
את תעריפי החניה ושעות החניה של אמסטרדם ניתן למצוא במפה עם תעריפי החניה (בהולנדית) .
תוכלו לעיין במפה או להכניס כתובת מסוימת ולראות את התעריפים לאזור זה וכיצד הם משתנים בימים שונים או אפילו בשעות שונות של היום. תוכלו גם לבדוק אם יש חניון סגור באזור.

בחגים ובימי ראשון תוכלו להחנות חינם באמסטרדם בהרבה רחובות למעט במרכז העיר, אזור NDSM בצפון העיר, המחוז הדרומי-מערבי של אמסטרדם, מחוז המזרחי ליד ה Diemerpark ובמחוז המערבי החל מ 12:00 בצהרים יש צורך בתשלום.

אזור כחול
באזורים בהם החניה בתשלום אינה בתוקף (עדיין), אתם עשויים לגלות פסים כחולים מסומנים על הכביש. בתוך אזורים אלה מותר להחנות לפרקי זמן קצרים בלבד על ידי הצגת דיסק חניה כחול. אתם יכולים לקנות אותם בחנויות כולבו גדולות ובתחנות דלק. לפני היציאה מהרכב סמנו את שעת ההגעה ותניחו את הדיסק במקום שהפקחים יוכלו לראות. בכניסה לרחוב תוכלו למצוא שלט עם הזמן המרבי שמותר לרכב לעמוד שם כמו גם את כל התנאים הנוספים, כגון שעות ספציפיות במשך היום. (לעיתים החניה אסורה בשעות ספציפיות בשעות הבוקר ואחר הצהרים).

חניה 10 סנט לשעה
אזורי חניה 10 סנט לשעה מסומנים בשלטים מיוחדים. יש שלטים בתחילת ובסוף האזור. מותר להחנות שם פעם ביום, למשך שלוש עד ארבע שעות לכל היותר. התעריף 10 סנט חל רק על שעות מסוימות ביום. מחוץ לזמנים אלה יש צורך בתשלום חניה רגיל.

חניה משתלמת
אם אתם צריכים להחנות לעיתים קרובות יותר או לתקופות ארוכות יותר אז עדיף לקנות כרטיס יומי, שבועי, חודשי או שנתי שיכולים להוזיל את החניה ברחוב ב 40%.
או להחנות את הרכב בחניונים של P+R הפזורים בעיר.
כרטיסי חניה ליום, שבוע, חודש או שנה
תוכלו לרכוש כרטיסי יום, ערב או לילה במד החניה ברחוב. אתה יכול לקנות כרטיסי חניה ליום, לערב, לשבוע, לחודש או לשנה באינטרנט בכתובת: parkeerkaart.amsterdam.nl (בהולנדית) או באחד ממשרדי העיר. כרטיסים אלה זולים יותר מתשלום לשעה במד החניה. עם כרטיס יום למשל, אתה מקבל הנחה של 40% מהמחיר הרגיל. הכרטיסים תקפים גם ללוחיות מספרים בינלאומיות.

חניוני P+R חנה וסע
חניונים מיוחדים עם הנחה, אתם יכולים להחנות את הרכב שלכם תמורת 8 אירו ל 24 שעות. אם אתם מגיעים לאחר השעה 10:00 או במהלך סוף השבוע אתם משלמים 1 אירו בלבד לכל 24 שעות. ניתן להחנות ד 4 ימים לכל היותר.

כיצד מקבלים את ההנחה?
חובה לנסוע מהחניה ולחזור לחניה בתחבורה ציבורית למרכז העיר בלבד.
הצ׳ק אין לתחבורה הציבורית חייב להיעשות ממרכז העיר.
תשלום על החניה חייב להתבצע בתוך שעה אחת מרגע שיצאתם מהתחבורה הציבורית.
ניתן לקנות כרטיס לתחבורה הציבורית בחניה עצמה וחייבים תוך שעה להשתמש בכרטיס זה.
הכרטיס תקף רק באוטובוסים, חשמליות ומטרו של חברת GVB.

חניונים סגורים במרכז העיר
באמסטרדם תוכלו למצוא חניונים סגורים כמעט בכל אזור מרכזי כגון אזור הליידספליין, אזור הרמברנטפליין, אזור הדאם והתחנה המרכזית. העלויות בחניונים אלה משתנות מחניון לחניון אבל עדין זה לא יהיה זול. תוכלו למצוא שלטים על הכביש שמכוונים לחניונים אלה כולל סימונים אם הם מלאים או לא.

מקווים שעשינו לכם טיפה סדר בכל עניין החניה באמסטרדם, סעו בזהירות ואל תשכחו בהולנד נסיעה 3 ק״מ מעל המותר זה כבר קנס, אבל על זה כבר נדבר בפעם אחרת.

החזרי מס לתיירים בהולנד

החזרי מס לתיירים בהולנד

תיירים המגיעים להולנד וגרים מחוץ למדינות האיחוד האירופי ועושים קניות, יש להם במקרים רבים זכות להחזר מס (מע״מ – BTW) ברגע שעוזבים את גבולות האיחוד האירופי.

התנאי הוא שהמוצרים הם לשימוש אישי ולא היה בשימוש ושניתן להציגם לרשויות המס בעת היציאה עד 3 חודשים מעת הקניה בחזרה לארץ המוצא.

הסכום המינימלי בהולנד לחשבונית בכדי לקבל החזר מס הוא 50 אירו.

החזר מס אמסטרדם

איך זה עובד?

בזמן הקנייה בקשו טופס של החזר מס בקופה. מלאו את הטופס באופן מלא (בחלק מהחנויות באמסטרדם יעזרו במילוי הטופס יחד אתכם) תצטרכו ברוב המקרים להציג דרכון.

ברגע שאתם עוזבים את הולנד לפני שניגשים לתת את המזוודות יש לגשת לדלפק של החזרי מס (אולם היוצאים מס 3 בסכיפהול) שם יבדקו את הטפסים ולעיתים גם ירצו לראות את המוצרים.

דלפק החזרי המס בהולנד עובד בין השעות 07:00 בבוקר ועד 17:00 בערב. לאחר מכן תוכלו עדין ליצור קשר בשדה עם פקיד המס שיגיע לחתום על הטפסים ואז תשלשלו את הטפסים בתיבה המיועדת ליד דלפקי המס. (פרטים מלאים רשומים על שלט ליד דלפקי המס).

ישנם חנויות באמסטרדם וגם אאוטלטים שניתן לקבל במקום את ההחזר לדוגמא במגה חנות הביינקורפט הסמוך לכיכר הדאם ובאאוטלט המותגים בטאביה סטאד.
חשוב מאוד! עדיין יש להגיש את הטפסים ביציאה מהמדינה, אחרת ימשכו מכרטיס האשראי את הסכום שקיבלתם בחזרה.

 

בקרו בחוף הים זאנדפורט רק 25 ק״מ מאמסטרדם

בקרו בחוף הים זאנדפורט רק 25 ק״מ מאמסטרדם

טיול נעים ומומלץ מאמסטרדם – כשמזג האוויר טוב – הוא לקחת את הרכבת מאמסטרדם לזאנדפורט (Zandvoort), עיירת חוף קטנה על חוף הים הצפוני כ- 25 ק״מ מערבית לאמסטרדם.
בזאנדפורט תוכלו למצוא חופים מצויינים המתעוררים לחיים באביב ובקיץ. החופים מאוד פופולריים מאוד בקרב המקומיים, במיוחד בסופי שבוע שטופי שמש. אזור זה מוקף גם בדיונות חול עתיקות ונהדרות לטיול רגלי או לרכיבה על אופניים.

עם ההגעה לתחנת הרכבת (Zandvoort aan zee), שדרת טיילת החוף נמצאת במרחק 200 מטר הליכה מהתחנה משם. הטיילת עצמה מאוד גבוהה ומאפשרת נוף יפה ומבט פנורמי על קו החוף היפה.
למרבה הצער, חלק מהארכיטקטורה הצמודה לטיילת היא מאופיינת ע״י דירות חסרות השראה בסגנון שנות השישים. טיול בעיירה עצמה זה כבר סיפור אחר שם תוכלו לראות וילות, פסלים ציבוריים ומגדל מים ענק.
למהמרים שבננו צמוד לטיילת תוכלו למצוא את אחד הסניפים של הולנד קזינו המפורסם.
מרכז העיר נמצא ממש קרוב (דרומית) לתחנה ולמרות גודלו הקטן הוא מכיל מספר חנויות מסוגננות ומבחר סביר של מסעדות.
על חוף הים מתחת לטיילת תמצאו הרבה מסעדות בסגנון ביתנים עם טרסות מזמינות.
הים בתקופת הקיץ בדרך כלל רגוע ושקט ללא גלים גבוהים ותמיד יש אפשרות למשב רוח עז כשמדובר בים הצפוני.
בנוסף לשיזוף ושחייה, ניתן לעשות פעילויות שונות בחופים כגון גלישת רוח, גלישת עפיפונים, שייט, כדורעף חופים ורכיבה על סוסים.

שימו לב, ישנם חופים נודיסטים (רחצה ושיזוף בעירום) בקצה הדרומי של זאנדפורט.
דיונות החול המקיפות את האזור הופכות אותו למקום נהדר להתחבר עם הטבע ולמפגש עם כמה חיות בר.

בזאנדפורט נמצא אתר מרוצי מכוניות (Zandvoort Circuit) בו אפשר לחוות נסיעה ברכבי ספורט ולעיתים נערכות בו תחרויות רשמיות בינלאומיות.

יום המלך הולנד – Koningsdag

יום המלך הולנד – Koningsdag

יום המלך בעבר יום המלכה הוא חג לאומי בהולנד אשר נחגג כל שנה לציון יום ההולדת של המלך או המלכה.
החג כיום נחוג ביום הולדתו של המלך וילם-אלכסנדר, החל ב-27 באפריל, או ב-26 באפריל, במקרה ש-27 באפריל חל ביום ראשון.

מקובל לציין את החג בהנפת דגלי הולנד מעוטרים בסרט כתום. הצבע הכתום מסמל את משפחת המלוכה ההולנדית. הסרט הכתום נקשר לתורן הדגל מעל הדגל עצמו ואורכו כאורך הדגל.
על-פי המסורת, עסקאות המתבצעות ביום המלכה פטורות ממס כמעין מחווה של המלך לנתינים ביום זה. לפיכך, אזרחים רבים מנצלים את היום לעריכת ירידים פרטיים ("בזארים") שבהם מוצעים למכירה חפצים משומשים. כיום הירידים האלה הם המאפיין הבולט ביותר של החג.
בכל שנה המלך מבקר באחד הערים שנקבע מראש ומגיע יחד עם כל משפחתו לחגוג יחד עם תושבי העיר שמקבלים את פניו באירועים רבים שהוכנו במיוחד ליום זה.

בערים הגדולות נהוג לחגוג גם את ערב יום המלך, רבבות של אנשים ממלאים את אזורי הבילויים ומתחילים את החגיגות (באמסטרדם לרוב ברמברנדטפליין וברובע היורדאן).

ביום המלך אמסטרדם מפורסמת כעיר שאליה מגיעים רוב החוגגים מכל רחבי המדינה, במיוחד הצעירים (מעל מיליון איש) יחד עם תיירים מכל העולם באים במיוחד לחגוג במסיבות הרבות בכל רחבי העיר ומסיבות מאורגנות עם מיטב ה DJ’s.
הרחובות מלאים בדוכני אוכל, הולנדים שמוכרים על מדרכות הרחוב ופתח בתיהם את החפצים שאין להם בהם צורך יותר במחירים מצחיקים, משחקים ושעשועי רחוב, במות רחוב עם אמנים מקומיים והמון המון אוכל ואלכוהול.
בשל היותו יום חג לאומי יום זה הוא גם יום חופש רשמי.

אזור רובע היורדאן מפורסם בשווקי הרחוב למי שמחפש מציאות.
אזור הרמברנטפליין והפרינסנחראכט למי שמחפש אקשן עם במות ריקודים והופעות.

תיירים המגיעים לעיר צריכים לקחת בחשבון שמחירי הלינה בעיר יהיו מאוד גבוהים בשל הביקוש הרב לחדרים באמסטרדם.

ההמלצה שלנו: שווה בהחלט לפחות פעם בחיים לחוות את יום המלך בהולנד בעדיפות באמסטרדם!

מידע שימושי על אמסטרדם

מידע שימושי על אמסטרדם

אספנו עבורכם מידע וטיפים מעשיים שכדאי לקחת לתשומת לבכם בזמן חופשתכם באמסטרדם ויבטיח כי טיולכם יהיה מהנה ובעיקר רגוע יותר.

כיכר הדאם באמסטרדם
שפה
השפה הרשמית של הולנד היא הולנדית, רוב ההולנדים בעיקר הצעירים הם דוברי שפות נוספות כגון אנגלית (ברמה גבוהה), גרמנית וצרפתית.

מטבע
המטבע של הולנד הוא האירו (EUR). הגעתם עם סוג מטבע אחר? לא בעיה, באמסטרדם תמצאו כמעט בכל אזור בעיר נקודות Change להמרת כספים.
מומלץ לא להגיע עם שטרות של 500 אירו ו 200 אירו כי לא יקבלו אותם כמעט בשום מקום (חוץ מהקזינו).

אזור זמן
GMT+1, מה לנו הישראלים זה אומר? שעה אחת פחות מישראל.

קוד חיוג בינ״ל
31+ או 0031 (הולנד)

משקל ומדידות
בהולנד משתמשים באותם משקלים ומדידות כמו בישראל (מטרים, ליטרים קילו).

עיר הבירה של הולנד
אמסטרדם היא עיר הבירה של הולנד, הפרלמנט ההולנדי ורוב משרדי הממשלה יושבים בעיר האג, ואת אמסטרדם עיר הבירה, השאירו אותה עבורכם התיירים.

מזג האוויר
האקלים בהולנד נחשב רגוע בשל קרבתו לים, לא קר מדי או חם מדי. בהולנד יש 4 עונות שונות, שינויי האקלים בשנים האחרונות שינו זאת מעט, כמעט לא קפוא מספיק להחליק על הקרח בחורף, והקיץ הוא לעתים קרובות טרופי. מה שעוד נכון להגיד על מזג האוויר בהולנד שהוא אינו צפוי. ניתן לחוות ביום אחד טמפרטורות שונות והגשם תמיד מעבר לפינה (מומלץ תמיד להחזיק מטריה בהיכון). בהולנד תמיד אפשר לנצל את מזג האוויר כפתיח לשיחת התחברות עם התושבים המקומיים.

ויזה
לישראלים אין צורך בויזה להולנד. מותר להישאר בהולנד עד- 3 חודשים רצופים כתייר ללא אישור מיוחד.

שגרירות ישראל בהולנד
השגרירות והקונסוליה הישראלית בהולנד ממוקמת בעיר האג. לפרטים נוספים לחצו כאן

כרטיסי אשראי וכספומטים
כרטיסי אשראי וכרטיסי חיוב מקובלים בהולנד, אם כי כמה חנויות קטנות עשויות לגבות עמלה של 2-6% אם משתמשים בהן. סופרמרקטים הולנדים רבים גם אינם מקבלים אותם, ולכן זה מאוד נבון להחזיק במזומן. כספומטים נפוצים במדינה והתושבים המקומיים משתמשים בהם לעתים קרובות. באופן אידיאלי, עדיף להשתמש בכספומט בבעלות בנק הולנדי מכיוון שהם אינם גובים עמלה לשימוש. החיסרון הוא שהם לא יגידו לך את שער החליפין.

תקעים ושקעים
בהולנד, תקעי החשמל הם סוג C ו F המתח הסטנדרטי הוא 230 וולט (כמו בישראל) והתדר הסטנדרטי הוא 50 הרץ. אנחנו ממליצים לקנות מתאם אוניברסלי במידה והמכשיר שלכם זקוק לשקע של 3 פינים כי בהולנד יש לשקעים כניסה רק ל 2 פינים המתאימים לדוגמא למטענים של מכשירי הטלפון.

בטיחות
הולנד היא מדינה מאוד בטוחה ושיעורי הפשיעה נמוכים מאוד בהשוואה לחלקים אחרים באירופה. למעשה, היא מדורגת כמדינה ה -16 הבטוחה בעולם. הסיכון שלכם, אפילו לדברים הכי קטנים כמו כייסות, הם נמוכים!
בכל זאת ההמלצה שלנו באמסטרדם היא לא להבליט סכומי כסף גדולים ברחוב ולא לטייל עם כל הכסף שהבאתם לחופשה.

מספרי טלפון למקרה חירום
במידה ותצטרכו את כוחות ההצלה יש להתקשר במקרים דחופים למספר 112 (משטרה, אמבולנס ומערך הכיבוי). למקרים פחות דחופים ניתן להתקשר למספר 0900-8844.

הונאות וכייסים
הונאות פליליות יכולות להתרחש בכל מקום כולל באמסטרדם ולכן כדאי תמיד להיות ערניים. ההונאה העיקרית שתייר יכול להיתקל בה היא הונאת ״דירה מושכרת לחופשה״ ולכן מומלץ לבדוק טוב טוב שאכן הדירה באמת קיימת ועדיף לא לשלם מראש.
אין הרבה כייסים באמסטרדם אבל הם כן מגיעים בזמנים שהעיר מפוצצת בתיירים ובמיוחד שיש אירוע גדול כמו יום המלך או מצעד הגאווה.
אל תתפתו מהר מאנשים שמבקשים לפרוד כסף או מאנשים שמבקשים ממכם מספר אגורות, טריק ידוע של כייסים שרוצים לראות לאן תחזירו את הארנק.

סמים
לאמסטרדם והולנד יש תדמית ליברלית בכל מה שקשור לסמים. אך האם הדברים נינוחים כפי שהם נראים? התשובה הקצרה היא לא.
השימוש והמכירה של סמים קלים, כולל מריחואנה, מסודרים באמצעות ״קופי-שופס״ אבל זה לא אומר שזה מקובל חברתית על המקומיים. זה גם לא חוקי לעשן בשטחים ציבוריים אבל באזורים תיירותיים זה כמעט ולא נאכף. קחו בחשבון שרוב ההולנדים לא רואים בעישונים כמשהו מגניב והריח של הפייסל יטריד אותם!

תחבורה ציבורית
בהולנד תמצאו מערכות תחבורה ציבורית מצוינות בכל רחבי המדינה. העיקרית שבהן היא מערכת הרכבות המחברת כל פינה במדינה עם יציאות קבועות בתדירות גבוהה בכל כיוון. באמסטרדם תמצאו גם מערכת נרחבת של אוטובוסים, חשמליות, מטרו ומעבורות.
האפליקציה החינמית 9292 תוכל לעזור לכם בבחירת התחבורה הציבורית המתאימה לצרכיכם.

לינה באמסטרדם
לאמסטרדם רצוי מאוד להגיע עם מקום לינה שאורגן מראש. העיר שמושכת אליה מיליוני תיירים בשנה יכולה להיות בעיקר בחודשים אפריל ועד סוף ספטמבר מאוד עמוסה בתיירים ולא פעם נתקלנו בתיירים שלא מצאו מקומות לינה בעיר.

בריאות
הטיפול הרפואי ההולנדי נחשב לאחד הטובים בעולם. אתם יכולים למצוא בתי חולים מודרניים מאובזרים היטב בכל הערים ברחבי הולנד. רופאים, אחיות, רופאי שיניים ואנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות ידברו אנגלית.
תבדקו שביטוח הנסיעות שלכם מכסה את מלוא עלויות הטיפול הרפואי או היו מוכנים לשלם מראש אם תזדקקו לטיפול רפואי.
המערכת הרפואית כאן עובדת אחרת מאשר ברוב המדינות. אינכם יכולים ללכת ישירות לחדר המיון אלא אם כן קיים מצב חירום מסכן חיים. רופא משפחה צריך להפנות אתכם למומחה תחילה במידת הצורך.

נגישות לאנשים עם מוגבלויות
הולנד כמדינה מותאמת היטב למטיילים עם מוגבלויות. רוב המבנים הציבוריים נגישים, כמו גם רוב המוזיאונים, פארקי השעשועים והמסעדות. גם התחבורה הציבורית נגישה באופן כללי.
שימו לב! לגבי לינה בבתי מלון פחות מודרניים ובדירות בעיר מומלץ לוודא מראש טוב טוב שהן לא ממוקמות בבניין היסטורי עם מדרגות תלולות שעלולות להיות אפילו קשות לטיפוס לאנשים ללא מוגבלויות.

מי שתייה
באמסטרדם ובשאר חלקי הולנד יש את מי הברז הטובים בעולם. האיכות היא כל כך טובה שלא תטעמו שום הבדל בין בקבוקי שתייה שקונים בחנות למי ברז. ההמלצה שלנו אל תקנו מי שתייה פשוט מלאו את הבקבוקים בברז במלון, גם תחסכו וגם טוב יותר לסביבה. (טיפ, כשפותחים את הברז ומחכים 10 שניות המים יהיו הרבה יותר קרים).

רשת אינטרנט אלחוטית
הגישה לאינטרנט בהולנד מצוינת. רוב המסעדות, המלונות והמקומות הציבוריים מציעים אינטרנט אלחוטי חינם. עדיין מומלץ להתארגן על סים מקומי שיקל עליכם בטיולים בחוץ והאפשרות להישאר בקשר רציף במקרה הצורך.

אוכל הולנדי
טוב, האוכל ההולנדי הוא בהחלט לא היה ולא יהיה אוכל מפורסם. משעמם כן, בעיקר תמצאו בו בשר, ירקות ותפוחי אדמה כמעט ללא תיבול. החדשות הטובות הן שתוכלו למצוא מסעדות עם מטבחים מכל רחבי העולם בכל מקום באמסטרדם ובשאר חלקי הולנד, מארוחה מהירה וטעימה ועד מסעדות עם כוכבי מישלן. רוצים טיפה לדעת יותר על האוכל ההולנדי? כנסו לפוסט הבא 

טיפים
לא חובה לתת טיפים בהולנד, השכר כאן גבוה יותר במשרות שנהוג לתת טיפים מאשר במקומות אחרים בעולם. ובכל זאת, נהוג לתת טיפ, זה יחשב גס רוח אם אתה מקבל שירות מעולה אבל לא נותן טיפ בחזרה. גובה הטיפ נתון לשיקול הנותן (בדרך כלל מעגלים את החשבון).
קראו עוד בפוסט הבא על טיפים ותשרים באמסטרדם.

שירותים ציבוריים
שירותים ציבוריים בהולנד הם לרוב לא בחינם וזה עלול לעלות בין 50 סנט ל- 1 אירו. אם בכל זאת אתם מחפשים שירותים חינם, תנסו את המסעדות והמוזיאונים. קחו בחשבון, להתפנות בטבע זה נחשב לעבירה שעונשה קנס כספי.

מס רכישה (BTW)
מס המכירה בהולנד (מע״מ) כלול בכל המחירים שאתם רואים. המע״מ הוא 21% ועל פרטי מזון 9%. ישראלים שחיים מחוץ לאיחוד האירופי זכאים להחזר מס ברגע שמוציאים את הסחורה מהמדינה. אל תשכחו לבקש טופס החזרי מס בקופה. קבלו חותמת מכס בשדה התעופה וקבלו בערך כ 15% מסכום הרכישה לאחר העמלות שהם גובים.

מיחזור
ההולנדים מאוד עסוקים במיחזור. הם רגילים לאסוף זכוכית, נייר, פלסטיק. מתכת ופסולת אורגנית ולהפרידם בפחים מיועדים. כשאתם רואים הזדמנויות להפריד בין הפסולת אנא עשו זאת.

חופשה נעימה!
אם יש משהו ששכחנו נשמח אם תעדכנו אותנו שנוכל לצרף ולעדכן את הרשימה.
לחצו כאן לשליחת עדכון

גאווה באמסטרדם

גאווה באמסטרדם

אמסטרדם, אחת הערים הראשונות באירופה שנתנו מקום לקהילה הגאה. בשנות התשעים לא היה כל ספק שאמסטרדם הינה בירת הגייז האירופאית, בדומה לסן פרנסיסקו הנחשבת לבירת הגייז של ארצות הברית. באמסטרדם התארחו באותם ימים כל הדיג'ייז הנחשבים בעולם, במועדוני הגייז הלוהטים ביותר וברים גאים פעלו ברחבי העיר ובעיקר במרכזה.

בתחילת שנות האלפיים, ערים נוספות החלו להבין את הפוטנציאל הגלום בתיירות גאה. ברלין, מדריד, ברצלונה ועוד שכנות אירופאיות פתחו דלתותיהן לקהילה הגאה והשקיעו בקידום תיירות גאה לעיר. היום אפשר למצוא כמעט בכל עיר אירופאית שמכבדת את עצמה לא מעט מקומות בילוי לגייז ולסביות, אירועים גאים וכמובן מצעד גאווה ססגוני.

אמסטרדם אמנם כבר לא לבד בהיצע לגייז ולסביות אך בהחלט יש לה מה להציע. שני האירועים הגדולים ביותר המתרחשים כל שנה בעיר הם: מצעד הגאווה ויום המלך. מצעד הגאווה באמסטרדם הוא אחד המצעדים הגדולים ביותר באירופה. העיר כולה מתמלאת עד אפס מקום מאירופאים שמגיעים לחגוג. המצעד באמסטרדם נערך גם ברחובות וגם בתעלות של העיר על גבי סירות שהופכות למיצגי ענק.

יום המלך באמסטרדם אמנם לא נחגג רק על ידי גייז ולסביות אבל הפך עם השנים להיות אחד האירועים שמושכים אליהם המוני גייז ולסביות מקומיים ומאירופה בכלל. הסיבה היא כנראה הפתיחות של העיר והחגיגות שלא מפסיקות בעיר במשך סוף שבוע שלם. ביום המלכה באמסטרדם העיר כולה נצבעת כתום ולא תפגשו ברחוב משהו שיצא בטעות עם חולצה בצבע שונה.

מעבר לאירועי ענק אלו המתרחשים אחת לשנה באמסטרדם, לעיר יש מה להציע לגייז ולסביות בכל השנה – מסיבות שבועיות, מסיבות חודשיות גדולות במועדונים המובילים של העיר, ברים לגייז ולסביות, מלונות גאים וקהילה גאה גדולה שחיה ובועטת בעיר.

אמסטרדם היא עיר קטנה יחסית ורוב המקומות לגייז ולסביות בעיר נמצאים באזור מרכז העיר ובמיוחד בשני הרחובות – ,Reguliersdwarsstraat שאת שמו כמעט בלתי אפשרי להגות (אלא אם דוברים הולנדית שוטפת) ורחוב Amstel. שני הרחובות נמצאים קרוב אחד לשני.

אמסטרדם כנראה תמיד תהיה אחד המקומות בהם גייז ולסביות מוצאים בית חם ומקום נפלא לבקר בו, בין אם באירועים הצבעונים או סתם לחופשה של סופ"ש או כמה ימים.

המאמר באדיבות Gayway – חופשות לגייז ולסביות

המדריך המלא לאוכל הכשר באמסטרדם

המדריך המלא לאוכל הכשר באמסטרדם

היכן ניתן לאכול כשר באמסטרדם?

רוב האוכל הכשר והמוסדות היהודים מתרכזים בדרום אמסטרדם באזור שנקרא באוטנפלדרט (Buitenveldert), בעיקר ברחוב קאסטלנסטראט (kastelenstraat). זהו גם האזור שרוב חברי הקהילה היהודית באמסטרדם שוכנים בה. בהולנד יש קהילה שמונה כ– 20 אלף יהודים ורובם חיים באמסטרדם ובעיר הצמודה אמסטלווין.

אוכל כשר ניתן לקנות במספר סופרמרקטים, מכולות וכמה מסעדות כשרות. בית חב״ד הממוקם בשוק אלברטקאופ מספק ארוחות שישי לתיירים הפוקדים את העיר (יש להזמין מראש).

מסעדות כשרות בהולנד

רשימת המסעדות הכשרות באמסטרדם

מסעדת Meat Me – בשרית
מסעדה בשרית כשרה בסגנון ישראלי מזרחי הממוקמת באזור היהודי של אמסטרדם בדרום העיר.
כתובת: Kastelenstraat 65, Amsterdam
שעות פתיחה: ראשון חמישי 12:00 – 22:00, שישי 12:00 – 15:00
טלפון: 0031-203541744

פיצה Pizza & Co – חלבית
פיצרייה כשרה שניתן למצוא בה גם פסטות, פלאפל, בורקס ועוד.. הממוקמת באזור היהודי של אמסטרדם בדרום העיר.
כתובת:
Kastelenstraat 265, Amsterdam
שעות פתיחה:
ראשון חמישי 09:00 – 21:30
טלפון:
0031-204044453

מסעדת גולן – בשרית
מסעדה גריל כשרה בסגנון ישראלי, הממוקמת באזור היהודי של אמסטרדם בדרום העיר.
כתובת: Kastelenstraat 265, Amsterdam
שעות פתיחה: ראשון חמישי 12:00 – 21:00, שישי 12:00 – 14:00
טלפון: 0031-204044208

La Biss Kosher Street food – בשרית
מסעדה בשרית שמציעה מנות שניצל כשרות בפיתה או בצלחת, פלאפל ועוד. ממוקמת בשוק אלברטקאופ בקרבת בית חב״ד..
כתובת: Albert Cuypstraat 278, Amsterdam
שעות פתיחה: ראשון חמישי 11:00 – 19:30 יום שישי 10:30 – 15:00
טלפון: 0031-611116263

מסעדת מחנה יהודה – בשרית (זמנית סגורה)
מסעדה בשרית כשרה הממוקמת בקומה התחתונה של בית חב״ד בשוק אלברטקאופ באמסטרדם.
כתובת: Albert Cuypstraat 165, Amsterdam
שעות פתיחה: ראשון חמישי 13:00 – 20:00
טלפון: 0031-204212770

רימון דלי – חלבית
בית קפה, מאפיה ומעדנייה חלבית כשרה הממוקמת באזור היהודי של אמסטרדם בדרום העיר.
כתובת: Kastelenstraat 69, Amsterdam
שעות פתיחה: ראשוןחמישי 09:00 – 17:00, שישי 09:00 – 14:00
טלפון: 0031-206447567


רשימת חנויות עם מוצרים כשרים באמסטרדם

המכולת מוואס
חנות למוצרים כשרים הממוקמת באזור היהודי של אמסטרדם בדרום העיר.
כתובת: Kastelenstraat 261, Amsterdam
שעות פתיחה: יום ראשון 10:30 – 17:30 שניחמישי 09:00 – 17:30, שישי 07:00 – 14:00
טלפון: 0031-206610180

אטליז מרכוס
אטליז כשר למהדרין הממוקם באזור היהודי של אמסטרדם בדרום העיר.
כתובת: Kastelenstraat 111, Amsterdam
שעות פתיחה: יום רביעי 09:00 – 17:00 יום חמישי 08:00 – 17:00, יום שישי 08:30 – 13:30
טלפון: 0031-206624302

סופרמרקט ג׳מבו דרום
סופרמרקט מרשת הסופרים ג׳מבו עם מחלקה נרחבת של אוכל כשר ומוצרים שמתאימים לצרכי הקהילה היהודית. ממוקם באזור היהודי של אמסטרדם בדרום העיר.
כתובת: Kastelenstraat 70, Amsterdam
שעות פתיחה: כל ימות השבוע 08:00 – 22:00
טלפון: 0031-203012680

סופרמרקט ג׳מבו מרכז
סופרמרקט מרשת הסופרים ג׳מבו עם מחלקה נרחבת של אוכל כשר ומוצרים שמתאימים לצרכי הקהילה היהודית. ממוקם באזור מוזיאון הייניקן ושוק אלברטקאופ במרכז העיר.
כתובת: Stadhouderskade 93, Amsterdam
שעות פתיחה: כל ימות השבוע 08:00 – 22:00
טלפון: 0031-202801380

 

שכונת היורדאן באמסטרדם

שכונת היורדאן באמסטרדם

רובע היורדאן על קצה המזלג

לא רחוק ממרכז העיר אמסטרדם, נמצא רובע היורדאן (Jordaan). היורדאן נחשבת אחת השכונות האהובות ביותר בעיר. רחובות צרים מקסימים לאורך תעלות מקושטות פרחים ובתי סירות בשלל צורות וגדלים. שפע של חנויות ובוטיקים מיוחדים, כמו גם בתי קפה, מסעדות וגלריות אמנים. יותר מכל חלק אחר באמסטרדם, היורדאן מדגים אורח חיים שליו והולנדי ואחרי ביקור אחד, בוודאי שתרצו לחזור ולגלות עוד מהשכונה המיוחדת הזאת באמסטרדם

 

היורדאן באמסטרדם

איפה נמצא היורדאן?

היורדאן נמצא בין ארבע התעלות פרינסנגראכט (prinsengracht), ליינבאנסגראכט (Lijnbaansgracht), פסדרדרגראכט (Passeerdersgracht) וברוארסגרכט (Brouwersgracht), בצד המערבי של טבעת התעלות הראשית של אמסטרדם הנקראת חגורת התעלות. בערך 10-15 דקות הליכה מהתחנה המרכזית או מאזור כיכר הדאם, אך אם לא מתחשק לכם להגיע ברגל, קל להגיע בתחבורה ציבורית.  

ההיסטוריה של היורדאן

שכונת היורדאן נבנתה בראשית המאה ה -17, כאשר האוכלוסייה המתרחבת באמסטרדם דרשה יותר מקום למעמד הפועלים. במהלך שנים אלו אמסטרדם הייתה אחת הערים העשירות בעולם. שכונת היורדאן שימשה בתחילתה כמקום מגורים מועדף לפליטים, מהגרים ועובדים בעלי המעמד הנמוך בשל דמי השכירות הנמוכים. הבתים הקטנים היו בדרך כלל מלאים במשפחות גדולות, ואמנים קשיי יום מצאו כאן גם את ביתם. הידוע ביותר היה הצייר רמברנדט ואן ריין, שעבר לבית ברוזנחראכט (Rozengracht) כשלא יכול היה להרשות לעצמו עוד את ביתו במרכז העיר.

שכונת היורדאן התדרדרה בהדרגה לשכונת עוני ונקודת השפל שלה הייתה במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה הוצע להרוס את האזור לחלוטין ולבנות במקומו בנייני דירות חדשים. ביוזמתם של כמה אזרחים נלהבים, שכונת היורדאן ניצלה מהרס וקיבלה חיים שניים עם התחדשות אמיתית שהחלה בשנות השבעים. כעת, שכונת היורדאן ידועה כרובע אמנותי והיא אחת האזורים הנחשקים ביותר באמסטרדם למגורים.

מה לעשות ולראות ביורדאן?

צאו לרחובות הצדדים ושוטטו בין התעלות !
אם במקרה מדובר ביום שבת, בקרו בשוק. בשבת יש שוק לינדנחראכט (Lindengracht) על התעלה עם אותו שם, בשוק תוכלו למצוא הרבה פירות וירקות טריים ולראות את תושבי היורדאן (ורבים אחרים מאמסטרדם) עושים קניות. בשבת יש גם את שוק המזון האורגני, הנקרא נורדרמרקט (שהוא גם הכיכר שעליו הוא עומד), כמו גם שוק הפשפשים.
עוד סיבה להגיע הם בתי הקפה הרבים, הברים והמסעדות הטובות והמרובות שיש לשכונה זו להציע.

מתיי חלים החגים בהולנד?

מתיי חלים החגים בהולנד?

להלן רשימה של חגים ציבוריים בהולנד, בימים אלה חנויות, מוזיאונים ואטרקציות בדרך כלל נסגרות מוקדם יותר או סגורות כל היום. כמו כן העיר מפוצצת בתיירים ומחירי מקומות הלינה גבוהים לכן מומלץ להזמין מראש ולא לחכות לרגע האחרון.

בתי ספר, מועצות עירוניות, סניפי דואר ובנקים סגורים כל היום בחגים רשמיים. יום המלך (יום המלכה לשעבר) הוא חגיגה אדירה באמסטרדם. סינטרקלאס ב -5 בדצמבר הוא חג הולנדי מסורתי לילדים שחוגגים אותו בדרך כלל בבית.

1 בינואר: יום השנה החדשה

10 באפריל: יום שישי הטוב (לא חג ציבורי רשמי)

12 באפריל: יום ראשון של חג הפסחא

13 באפריל: יום שני של חג הפסחא

27 באפריל: יום המלך

4 במאי: יום הזיכרון הלאומי (לא חג ציבורי רשמי)

5 במאי: יום השחרור (חג ציבורי רשמי כל 5 שנים, הבא בשנת 2020)

21 במאי: יום העלייה השמיימה

31 במאי: חג השבועות (חג השבועות)

1 ביוני: חג השבועות (יום שני הלבן)

5 בדצמבר: סינטרקלאס (חג לילדים – לא חג ציבורי רשמי)

25 בדצמבר: יום חג המולד

26 בדצמבר: יום הבוקיסנג (נתינה ופתיחת מתנות)

31 בדצמבר: ערב ראש השנה – סילבסטר (לא חג ציבורי רשמי)

אמסטרדם חווים עם אופניים

אמסטרדם חווים עם אופניים

רוצים לחוות את אמסטרדם כמו תושבים אמיתיים? השכירו אופניים וטיילו בעיר בעזרת כלי התחבורה היעיל הזה. המרחק המרבי במרכז העיר לא עולה על חמישה קילומטרים בממוצע, אידיאלי גם לכאלה שלא רגילים לרכב הרבה על אופניים. בשל המרחקים היחסית קצרים ממקום למקום והעובדה שהעיר היא מישורית , לא מפתיע שישנם כ -800,000 זוגות אופניים השייכים ל 730,000 תושבי העיר .

השכרת אופניים באמסטרדם

אמסטרדם, עיר של אופניים
במאה ה -17 מרכז העיר נבנה במקור עבור הולכי הרגל. הרחובות הצרים והתעלות מקשות על תנועת המכוניות, שלא לדבר על בעיית החניה באמסטרדם, לכן אמסטרדם היא באמת עיר של אופניים וכתוצאה מכך, כמעט מחצית מהתנועה ממקום למקום מתרחש על אופניים. תוכלו לראות סוגים שונים של רוכבי אופניים, ילדים שרוכבים לבית הספר, רוכבי אופניים שיוצאים לקניות, בלדרי אופניים, שוטרים על אופניים, משלוחים על אופניים, סירות עם דוושות, וכמובן המון תיירים על אופניים ואפילו מנהלי בנקים ואנשי עסקים רבים מגיעים לעבודה על אופניים.

גניבות של אופניים באמסטרדם
נראה שהספורט הלאומי באמסטרדם הוא בין השאר גניבת אופניים, לכן אל תתפלאו כאשר תראו זוגות אופניים קשורים לעמודים בשרשראות שלא היו מביישות קשירה של ספינות למזח. מפעם לפעם העירייה שולחת סירה מיוחדת לתעלות ש "דגה " את האופניים הגנובות ממעמקי התעלות.

400 ק"מ של שבילי אופניים
יש רשת נרחבת של שבילי אופניים בתוך גבולות העיר של אמסטרדם. למעשה האורך הוא 400 ק"מ עם היינו מודדים את כולם יחד!

קפצו על אופניים וצאו אל אגם סלוטר (Sloterplas) לטבילה ביום נעים וחם. סעו לאודרקרק אן דה אמסטל ( Ouderkerk aan de Amstel) ותגלו כפר מהמאה ה-12 מלאה במראות היסטוריים. רבים מהסודות השמורים ביותר של אמסטרדם יכולים להתגלות ברכיבה מהנה בעיר.
לקבלת מידע על מסלולי אופניים מיוחדים וסיורים מודרכים באופניים, אנא פנו למשרד התיירות בעיר שנקרא VVV שנמצא באזור תחנת הרכבת המרכזית.

לסיום הולכי הרגל היקרים באמסטרדם
שאתם תטיילו ברגל באמסטרדם בטח תשימו לב שהרחוב מחולק לכביש, כביש אדום שנראה כמדרכה ומדרכה. אתם יכולים כמובן לנחש שהכביש האדום הוא שביל האופניים. לכן שאתם חוצים את שביל האופניים תבדקו טוב טוב ששום אופניים או קטנוע לא מגיחים במהירות כי רובם לא יעצרו ויכנסו בכם (אפילו שאתם חוצים מעבר חצייה). תשתדלו ללכת על המדרכות למרות שאנחנו מודים שזה קצת מטעה. שרשרת המזון בכבישים באמסטרדם זה אופנייםכלי רכבולבסוף הולכי הרגל! 

לפניכם מספר חברות להשכרת אופניים באמסטרדם, בעונות השיא מומלץ לשכור מראש!

השכרת אופניים בתחנה ההמרכזית

השכרת אופניים בוונדלפארק

השכרת אופניים ב Oosterdok

השכרת אופניים ל 24 שעות

השכרת אופניים ב Waterlooplein

×

שלום!

לחץ על אחד הנציגים כדי לשלוח הודעת בוואטסאפ או שלח לנו דוא"ל yossi@sababa.nl ונשתדל לחזור אליכם במהרה.
× דברו איתנו